W ramach programu "Zaproś naukowca do szkoły" w dniu 07 kwietnia 2017 r., w Auditorium Biologicum Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku odbyły się dwa
wykłady dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w których uczestniczyły klasy IE i IIIE (profil biologiczno-chemiczny) oraz uczniowie z klasy IIB i IIIB (profil pedagogiczno-psychologiczny).
Pierwszy wykład pt: "Jak hormony kształtują nasze zachowanie, czyli psychoneuroendokrynologia dla każdego" -został poprowadzony przez dr Ziemowita Ciepielewskiego z Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka. Drugi wykład pt: "Genetyczne aspekty płciowości" poprowadziła dr Adrianna Kilikowska z Katedry Genetyki i Biosystematyki.
Treść wykładu pierwszego:
Czym zajmuje się psychoneuroendokrynologia? Układy hormonalne wpływające na zachowanie człowieka. Zmiany hormonalne w trakcie ontogenezy człowieka. Układ hormonalny kobiety i mężczyzny, podobieństwa i różnice. Emocje i ich regulatory (CRH, ACTH, hormon wzrostu, prolaktyna, oksytocyna). Czy kobiety czują zapach testosteronu? - fakty i mity o hormonach płciowych. Czy hormony stresu są niebezpieczne dla życia? Endogenne „narkotyki” - endorfiny, endomorfiny, endokannabionoidy. Hormony anaboliczne a zachowanie.
Treść wykładu drugiego:
Różnorodne mechanizmy determinacji płci oraz ich zaburzenia. Dlaczego przy układzie chromosomów płci X0 muszka owocowa jest niepłodnym samcem, a w świecie ludzi będzie to kobieta z zespołem Turnera. Czy wśród ludzi możemy spotkać osobniki obojnacze? Czy istnieją kobiety z chromosomem Y? Czy możliwa jest przyszłość bez mężczyzn?