Działania klas
Klasa psychologiczno - pedagogiczna
Nerwowe zmysły z 2B
Dnia 23.05.2019 r., odbyły się zajęcia pedagogiczne prowadzone przez uczniów naszej szkoły. Uczennice klasy IIB przeprowadzili warsztaty dla uczniów Zespołu Szkół nr 10 w Gdyni.
Poznaj pracę biologa
18 maja 2018 r. uczniowie klasy I b uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych organizowanych przez Uniwersytet Gdański w ramach programu Poznaj pracę biologa.
X Ogólnopolski Turniej Wiedzy Psychologicznej " Charaktery"
W dniu 06.03.2018 r. uczniowie X LO w składzie : Aleksandra Sikora 1B, Maciej Kapłan 2A, Julia Grotnik 2B, Weronika Kolendo 2B, Kornelia Jenner 2B, Adrianna Ziółkowska 2C, Natalia Jaszewska 2E oraz Dominika Sobiech 3C wzięli udział w I etapie X Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej „ Charaktery”. Patronat honorowy nad tegoroczną, jubileuszową edycją turnieju objął Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Edward Nęcka.
Turniejowicze byli zobowiązani do znajomości literatury turniejowej: książki Przeciw empatii Paula Blooma ; tekstów publikowanych na łamach miesięcznika „Charaktery”, specjalnie sygnowanych w kolejnych numerach czasopisma, począwszy od wydania 11/2017 do wydania 02/2018 oraz zagadnień zawartych w „ Podstawie programowej kształcenia ogólnego dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych”. Zagadnienia turniejowe były również omawiane na co tygodniowych szkolnych konsultacjach turniejowych. Eliminacje polegały na rozwiązaniu testu przeprowadzonego przez Organizatora on-line.
Młodzież miała tym samym okazję pogłębienia swojej wiedzy z zakresu psychologii i poznania nowych, fascynujących sekretów jakie kryje w sobie ludzka psychika :)
Dzień z Psychologią na Uniwersytecie SWPS Sopot :)
08.12. 2017 r. uczniowie klas 3b i 2b X LO w Gdyni uczestniczyli w Dniu z Psychologią na Uniwersytecie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej
w Sopocie. Na miejscu czekało na nas wiele psychologicznych,ciekawych atrakcji ... Wzięliśmy udział w warsztatach u Pani Małgorzaty Osowieckiej
pt. " Odkryj moc emocji".
W grze psychokryminalistycznej młodzież mogła wcielić się w role profilerów, próbując znaleźć przyczyny, a tym samym, rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa...
W przerwach pomiędzy zajęciami chętni uczniowie udali się do laboratorium Uniwersytetu, gdzie brali udział w prowadzonych badaniach nad efektem Stroopa oraz wpływem torowania na procesy oceny automatycznej - Eksperyment FAZIO.
Jednak największą niespodzianką był przygotowany specjalnie dla uczniów X LO wykład pt. : " Co widzimy u siebie, a co u innych ? Sprawczość
i przedmiotowość", który poprowadził prof. dr hab. Bogdan Wojciszke - polski psycholog, autorytet w dziedzinie psychologii miłości i władzy. Zajmuje się zagadnieniami z zakresu psychologii osobowości i psychologii społecznej. Prowadzi liczne badania dotyczące spostrzegania i oceniania ludzi, rozpatrując, jaki wpływ na ten proces mają wspólnotowość ( moralność i funkcjonowanie społeczne) i sprawczość ( sprawność, kompetencja, nastawienie na cele). Analizuje mechanizmy rządzące zachowaniami, myśleniem i emocjami osób pozostających w bliskich związkach uczuciowych. Zajmuje się również psychologią statusu i władzy, bada m.in., w jaki sposób zdobycie władzy czy podwyższenie statusu zmieniają funkcjonowanie człowieka. Interesuje się także postawami Polaków wobec przekształceń własnościowych, produktywnością i godnością jako wartościami etycznymi współczesnego społeczeństwa polskiego.
W ramach staży naukowych przebywał na Uniwersytecie w Aberdeen, w Max-Planck-Institut w Berlinie, w Paryżu i Oksfordzie. Jest stypendystą Fundacji Humboldta, a także laureatem licznych nagród, m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej i Polskiej Akademii Nauk, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2016 w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za opracowanie modelu sprawczości i wspólnotowości jako podstawowych wymiarów poznania społecznego.
Autor poczytnych książek: „Alfabet miłości” (2015), „Kobieta zmienną jest” (2012), „Psychologia społeczna” (2011), „Człowiek wśród ludzi: zarys psychologii społecznej” (2002), „Psychologia miłości: intymność, namiętność, zaangażowanie” (1994), „Procesy oceniania ludzi” (1991), oraz wielu artykułów naukowych, publikowanych w prestiżowych czasopismach polskich i zagranicznych, takich jak „Studia Psychologiczne”, „Journal of Experimental Social Psychology”, „European Journal of Social Psychology”.
Było to bardzo pozytywne spotkanie z psychologią, które będziemy miło wspominać :)
WYGINAM ŚMIAŁO CIAŁO
Dnia 12.12.2017 r. młodzież z grupy biologicznej klasy IB i IIB uczestniczyła w wykładzie prowadzonych przez dr hab. Annę Aksmann w ramach projektu "Zaproś naukowca do szkoły".
Pomocna dłoń Szkolnego Koła Caritas XLO Gdynia :)
„ Są takie chwile, kiedy czyjaś pomocna dłoń
jest niezbędna; czyjaś obecność jest ratunkiem,
wybawieniem, otuchą, pocieszeniem.
Jak dobrze, że jest ktoś, do kogo możesz zwrócić się o pomoc.
Jak dobrze, że ty jesteś, by komuś przyjść z pomocą,
po prostu przy nim być, gdy tego potrzebuje.
Jak dobrze, że jesteś…”
Małgorzata Stolarska
O Hospicjum słów kilka…
Nazwa „hospicjum” pochodzi od łacińskich słów hospes – „gość” i hospitium – „gościna”, „gościnność”. Przed setkami lat oznaczało ono miejsce, w którym pomoc i bezpieczny azyl mógł uzyskać podróżny. W miarę upływu czasu „ hospicjum” zaczęło pełnić funkcję przytułków, szpitali, w których pomoc mogli uzyskać biedni, bezdomni i chorzy. Współcześnie stanowi ono miejsce, w którym osoby cierpiące na nieuleczalne choroby mogą otrzymać pomoc.
W czasach współczesnych najbardziej znaną postacią, która przyczyniła się do rozwoju ruchu hospicyjnego jest Cicely Saunders. Miała ona okazję zapoznać się z problemami osób u kresu życia w pierwszym ośrodku hospicyjnym w XX wieku St. Joseph’s Hospice w Londynie. To właśnie za sprawą jej działalności zaczęły powstawać kolejne ośrodki hospicyjne, nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i na całym świecie. W ciągu 30 lat od powstania St. Christopher’s Hospice otwarto ponad 4000 ośrodków wzorujących się na jego modelu organizacji. Jej wizyta w naszym kraju w 1978 roku zaowocowała uaktywnieniem ruchu hospicyjnego również w Polsce.
Warto przy okazji dodać, że na Pomorzu idee Hospicjum przybliżał nam ks. Jan Kaczkowski. Twórca Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio.
Głównym zadaniem personelu hospicyjnego jest zapewnienie w miarę możliwości jak najlepszej opieki na ostatnim etapie życia. Wiąże się to z nieustającą walką z bólem, zapewnieniem komfortu i wsparcia zarówno chorym, jak i ich bliskim. Z tego względu hospicjum stanowi wieloaspektowy program opieki nad umierającym chorym.
W wyżej wspomniany program wpisuje się także wszelka pomoc wolontarystyczna z zewnątrz, w którą aktywnie zaangażowana jest młodzież XLO. Uczniowie pod czujnym okiem naszego ks. Rafała Wirkusa przy wsparciu Pedagoga i Psychologa Szkolnego odwiedzają cyklicznie Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa w Sopocie. W roku szkolnym 2017/2018 miały miejsce trzy wizyty:
Podczas pierwszej, wrześniowej wizyty, młodzież XLO pomagała przy sprzątaniu hospicjum.
W październiku sadziliśmy żonkile, by na wiosnę Pola Nadziei po raz kolejny mogły zakwitnąć na Pomorzu.
11.12.2017 r. uczniowie XLO przygotowywali w Domu Hospicyjnym świąteczne dekoracje, które będą ozdabiać jego korytarze i okna. Po czym młodzież udała się do Podopiecznych Hospicjum , by wręczyć im piękne, własnoręcznie zrobione kartki Bożonarodzeniowe.